Here are some of the stats from the show:

2012 Show Statistics
GROWER Points
Randal Tanabe 6
Mas Tamekuni 16
Don Stark 165 2nd most
Anne Schreibe 22
Mark Ross 159 3rd most
Joan O’Sullivan 5
Sydney Ogilvia 6
Betty H Lee 1
Mike Kubo 51 7th most
Steve Joyner 71 6th most
Sharon Huber 5
Nancy Halleen 46
John Harden 27
Bob Ewing 75 5th most
Ronnie Elliott 427 most points
Gary Budzeak 148 4th most
Becky Cox 3
Christopher Brookes 40
Richard Blaisdell 43
Margo Ashby 3
Jill Aldrich 14
Sara Weigard (NM)

Total number of entries 355 1+6+5+28+1+1+29+89+26+9+24+2+12+6+6+5+3+60+13+33+3+5

Total number of Blooms entered 636 +20+12+24+15+10+20+7+21+23+17+2+16+7+7+2+49+6+19+4

Total potted plants 52 7+31+2+6+1+1+3+1+

Novice growers 19

And the results are:

Evergreen Chrysanthemum Association
Trophies & Show Awards 2012

CULTIVAR GROWER

BEST BLOOM IN SHOW,
Lundy Steve Joyner
GRAND CHALLENGE, Best Six Blooms, Large Exhibition
First Steve Joyner
Second Ron Elliott
Third Mark Ross
Fourth Chris Brookes
Fifth no entry
MEDIUM CHALLENGE, Best Five Blooms, Medium Exhibition
First Don Stark
Second Ron Elliott
Third Mark Ross
Fourth no entry
INCURVE CHALLENGE, Best Nine Blooms, Incurved Exhibition
First Mark Ross
Second Chris Brookes
Third Don Stark
Forth no entry
LATE DECORATIVE CHALLENGE, Best Six Blooms
First Mark Ross
Second Ron Elliott
Third Don Stark
EARLY ENGLISH CHALLENGE, Best Six Blooms
First Ron Elliott
Second Mark Ross
Third no entry
FANTASY CHALLENGE, Best Six Blooms
Trophy Ron Elliott
First Sec 10 Ron Elliott
Second Sec 10 Bob Ewing
Third Sec 10 Chris Brookes
First Sec 6, 7 or 8 Mark Ross
2nd and 3rd Sec 6, 7 or 8 no entries

BEST ENTRY IN SHOW
1st Place Grand Challenge Steve Joyner
BEST BLOOM, Open Classes
Yellow Lundy Steve Joyner
SECOND BEST BLOOM, Open Classes
Connie Mayhew Mike Kubo
BEST LARGE EXHIBITION BLOOM
Pink Duke Ron Elliott
BEST MEDIUM BLOOM, Open Classes
Yellow Lundy Steve Joyner
BEST INCURVE CUT BLOOM, Open Classes,
Fairweather Don Stark
BEST LATE DECORATIVE BLOOM
Connie Mayhew Mike Kubo
BEST EARLY ENGLISH BLOOM
Allison Kirk Ron Elliott
BEST GARDEN VARIETY BLOOM Sec 6, 7, or 8
Woolmans Glory Mark Ross

CULTIVAR GROWER

BEST GARDEN VARIETY BLOOM Sec 10
Lava Don Stark
BEST SPRAY
Spacer Don Stark
BEST UNCLASSIFIED BLOOM
Red Wing Ron Elliott
BEST VASE OF 3 EXHIBITION INCURVES
White Fairweather Mark Ross
BEST VASE OF 3 LATE DECORATIVES
Port Stanley Ron Elliott
BEST VASE OF 3 GARDEN VARIETIES
Alabama Bob Ewing
BEST VASE OF 3 NON-MEMBER
No entry
BEST VASE OF 5, Open Classes
Connie Mayhew Mike Kubo
BEST BLOOM, Novice
Yellow Lundy Gary Budzeak
SECOND BEST BLOOM, Novice
Cream Jesse Habgood Gary Budzeak
BEST POTTED PLANT, Novice
Yellow Lundy Gary Budzeak
BEST POTTED PLANT, 5 Blooms or Less
Yellow Lundy Gary Budzeak
BEST POTTED PLANT, 6 TO 10 Blooms
No entry
BEST SPECIMEN PLANT, 11 or More Blooms
King George Ron Elliott
SECOND BEST SPECIMEN PLANT , 11 or More Blooms
Vic Norton Ron Elliott
BEST POTTED PLANT, GARDEN VARIETIES
Sunny Taska Ron Elliott
BEST POTTED PLANT OVERALL
King George Ron Elliott
NORTHWEST AIRLINE INVITATIONAL TROPHY
Elsie Prosser Steve Joyner
BEST FLORAL ARRAINGMENT
Miniature Arraignment Richard Blaisdell
MOST POINTS IN SHOW, Novice
Gary Budzeak
MOST POINTS IN SHOW
Ron Elliott

JAPANESE SCHOOLS OF FLOWER ARRANGING, Exhibiting
Ryuseiha Ikenobo School Ikenobo School WA Chapter
Shofu Ryu School Senke School